Stanice novorozenců
6. dubna 2016 získalo novorozeneckému oddělení plaketu Baby-Friendly Hospital („nemocnice přátelská k dětem“). Získáním tohoto ocenění naše nemocnice úspěšně splnila kritéria stanovená Světovou zdravotnickou organizací s fondem UNICEF pro podporu kojení jako jedné z hlavních podmínek optimálního vývoje dítěte.
Umístění a popis stanice:
Stanice novorozenců je umístěna v 1. patře pavilonu akutní medicíny a porodnice (budova A). Je nedílnou součástí oddělení šestinedělí a rizikového těhotenství. Organizačně spadá pod dětské oddělení, které je členěno na několik stanic. Na oddělení o Vás budou pečovat dva týmy zdravotníků. O Váš zdravotní stav se bude starat gynekologický tým a o Vaše dítě pediatrický tým, složený z dětských lékařů a sester. Stanice novorozenců je vedena ordinářem pro neonatologii – MUDr. Marií Bláhovou. Ošetřovatelská péče je zajišťována sestrami pod vedením staniční sestry Lady Kloudové.
Na oddělení je zavedený systém péče tzv. rooming – in. To znamená, že novorozenci jsou společně s maminkami na jednom pokoji. Výhodou této péče je rychlejší tvorba mateřského mléka, včasné navázání citového kontaktu mezi matkou a dítětem a získání praktických dovedností v péči o dítě. Na oddělení jsou k dispozici čtyři jednolůžkové a deset dvoulůžkových pokojů, každý s vlastní sprchou a WC. Všechny pokoje jsou vybaveny plazmovou televizí, dětskou vaničkou, přebalovacím pultem s vyhříváním, digitální váhou, lednicí a uzamykatelnou skříní.
Pro novorozence jsou dále k dispozici 4 lůžka na novorozeneckém boxu. Novorozenecký box je vybaven vyhřívanými lůžky, fototerapií a další zdravotnickou technikou nezbytnou pro zajištění kvalitní péče.
Každému dítěti se během pobytu provádí:
- ULTRAZVUKOVÉ VYŠETŘENÍ LEDVIN A MOČOVÉHO MĚCHÝŘE: provádí pediatr (třetí či čtvrtý den po narození)
- ORTOPEDICKÉ VYŠETŘENÍ KYČLÍ: provádí ortoped (vždy v ÚT a v PÁ kolem 10 hod)
- VYŠETŘENÍ SLUCHU: provádí zdravotní sestra z oddělení ORL (třetí či čtvrtý den po narození)
- VYŠETŘENÍ OČNÍ ČOČKY: provádí pediatr prosvícením čočky k vyloučení vrozeného šedého zákalu čočky (kdykoli během pobytu na oddělení)
- ODBĚR KRVE Z PATIČKY NA VYŠETŘENÍ VROZENÝCH METABOLICKÝCH VAD: provádí dětská sestra (mezi 48–72 hodinami po narození)
- ODŘÍZNUTÍ PUPEČNÍHO PAHÝLU: provádí pediatr (2. nebo 3. den po narození, na přání rodičů lze pahýl ponechat k samovolnému odpadnutí)
- OČKOVÁNÍ PROTI TUBERKULÓZE: od 1.11.2010 očkování povinné pouze u dětí s vyšším rizikem onemocnění TBC (bližší informace ambulance kalmetizace – odkaz zde )
První ošetření novorozence:
První ošetření novorozence provádí dětská sestra bezprostředně po porodu na porodním sále. Při ošetřování novorozence přihlíží dětská sestra k přáním rodičů (například položí nahé miminko na hrudník matky a nechá je v kontaktu skin to skin, neměří délku, apod.) a samozřejmě ke stavu miminka a maminky. Vše záleží na domluvě. Aby se zabránilo záměně, je při ošetření novorozenec označen číslem na hrudníku, jménem na nožičce a identifikačním páskem na zápěstí. Na porodním sále dále probíhá i první přiložení miminka k prsu, nejlépe do 0,5 hodiny po porodu. Pokud je vše v pořádku, je matka společně se svým dítětem 2 hodiny na porodním sále. Poté je přemístěna na oddělení šestinedělí a rizikového těhotenství.
Zdravotní stav novorozence:
Zdravotní stav novorozence sleduje a informace o jeho zdravotním stavu Vám podá příslušný ošetřující lékař. Lékařská vizita se koná denně. Během vizity máte prostor na rozhovor s lékařem, který Vám zodpoví Vaše případné dotazy. S ohledem na zdravotní stav dítěte ošetřující lékař rozhoduje o propuštění dítěte do domácího prostředí či eventuelním převozu dítěte na vyšší pracoviště.
Základní péče o novorozence:
V průběhu pobytu Vás dětský tým seznámí se základy péče o Vaše děťátko. Na stanici novorozenců pracuje celkem jedenáct sester. Čtyři z nich jsou vyškolenými laktačními poradkyněmi. Při vaginálním porodu dostanete od dětské sestry v den porodu vstupní informace o chodu oddělení a dozvíte se vše potřebné o kojení, přebalování, spánku dítěte, bezpečnostních opatřeních, atd. Všechny tyto užitečné informace se dozvíte co nejdříve po porodu, abyste mohla mít své miminko u sebe a mohla o něj pečovat. První den po porodu se budete s dětskou sestrou učit miminko koupat, pečovat o jeho kůži, nehty, ouška, nosík a genitál. Dětská sestra vás bude učit o dítě pečovat a samozřejmě vám bude i s péčí podle potřeby pomáhat. Kdykoliv během celého pobytu na oddělení se můžete na personál obracet s jakýmkoliv dotazem. Při porodu sekcí (císařským řezem) bude o novorozence pečovat dětská sestra na novorozeneckém boxu. Ta Vám také bude dítě nosit ke kojení. Dle Vašeho zdravotního stavu se o dítě začnete sama starat až třetí den po porodu nebo i dříve, když se na to budete cítit. Samozřejmě Vám vše vysvětlíme a ukážeme tak, jako maminkám po vaginálním porodu.
Propuštění dítěte z porodnice:
Informace o dalším léčebném postupu a propouštěcí zprávu novorozence dostanete od ošetřujícího dětského lékaře. V propouštěcí zprávě jsou uvedeny všechny údaje o novorozenci, provedená vyšetření během pobytu na oddělení, včetně případné léčby. Při odchodu z porodnice také obdržíte zdravotní a očkovací průkaz dítěte, do něhož se zaznamenávají všechny lékařské prohlídky a provedená očkování. Dále dostanete vyšetřovací list na ortopedickou kontrolu, se kterým se dostavíte na ultrazvukové vyšetření kyčlí dítěte mezi 5. až 6 týdnem věku dítěte. Bude-li vše v pořádku, propouští se dítě domů 4. den po porodu. U matek po porodu sekcí se propouští 5. den po porodu. Den porodu se počítá jako 0. den.
Prohlídky novorozeneckého úseku:
Nastávající maminky si mohou prohlédnout novorozenecký úsek a dozvědět se tak, co se děje s miminkem bezprostředně po porodu, jaké jsou možnosti prvního ošetření děťátka, jak jsou vybavené pokoje pro matky a novorozence a další užitečné věci. Prohlídky jsou vždy v pondělí od 13.00 do 14:00 hodin. Prohlídka se objednává na telefonu 381606623. Provádí ji staniční sestra.
Horká linka kojení:
Vážené a milé maminky,
od 3.2.2016 jsme pro vás zavedli novou službu, tzv. „HORKOU LINKU KOJENÍ“. Každá z Vás určitě alespoň jedinkrát zapochybuje, jestli dělá pro své miminko vše správně, zda miminko nehladoví, jestli kojí dostatečně často, má-li dostatek mléka, zda se sama správně stravuje… S těmito či jinými dotazy se nyní může obracet denně od 10 do 20 hod. na vyškolený personál našeho novorozeneckého oddělení, který vám ochotně poradí v otázkách kojení i péče o novorozence – tel. 381 606 625.
Věříme, že vám tato služba pomůže v péči o vaše nejmenší!
Užitečné odkazy:
Informace o předporodním kurzu probíhajícím v Nemocnici Tábor, a.s. naleznete na www.mimikurz.cz. Kurz je praktický a je zaměřený na správnou manipulaci s novorozencem a kojencem a celkovou péči o děťátko. Mohou se ho zúčastnit oba rodiče.