Podpůrný a paliativní tým v Nemocnici Tábor, a.s.

Podpůrný a paliativní tým v Nemocnici Tábor, a.s.

Paliativní péče – citlivé téma, které je veřejností oblečeno do spousty otazníků a ještě stále je pro mnohé chápáno jako něco konečného, kdy už „není žádná naděje“. Paliativní péče je obor, který poskytuje péči lidem se závažným onemocněním. Může se jednat o nevyléčitelná onemocnění, ale také onemocnění, které má šanci na vyléčení, ale zásadně ovlivňuje život pacienta. Přístup paliativní péče je zaměřený hlavně na zvyšování kvality života pacientů i jejich rodin, a to s respektem k jejich přáním a hodnotám.

Paliativní tým se snaží přinést úlevu od projevů nemoci a emoční zátěže, které závažné onemocnění provázejí. Důležitou součástí je otevřená, vstřícná a empatická komunikace s pacientem i jeho rodinou, zachování důstojnosti a poskytnutí podpory. Pacientovi to umožní přesunout pozornost od neustálého přemýšleni o vlastní nemoci a její léčbě do oblasti svého osobního života, rodiny, vztahů. I když to na první poslech může znít paradoxně, tato fáze nemoci se může stát časem vnitřního klidu, vyrovnanosti a osobního růstu.

Podpůrný a paliativní tým najdete i v naší nemocnici. Tento týden proběhlo ve spolupráci s Hospicem Jordán školení na téma paliativní péče, kde se s námi sestřičky Petra Dušková, Mgr. Eva Rašková a Adéla Černá (Hospic Jordán) podělily o své zkušenosti, vize a přiblížily nám, co vše tato péče obnáší, kdy je možné se na podpůrný a paliativní tým obrátit a jak funguje spolupráce mezi jednotlivými zařízeními.

Moc děkujeme za tuto smysluplnou osvětu a věříme, že péče paliativního týmu bude pro naše klienty přístavem, v kterém najdou potřebnou pomoc a podporu.