Světový Týden idiopatické plicní fibrózy (IPF)

Světový Týden idiopatické plicní fibrózy (IPF)

plicniV rámci světového Týdne idiopatické plicní fibrózy, ke kterému se připojila i Nemocnice Tábor, a.s., se mohli nechat pacienti vyšetřit v ambulanci plicního oddělení v týdnu od 19.9. – 25.9.2016. Preventivní vyšetření může tuto nemoc včas odhalit a následně i léčit.

Idiopatická plicní fibróza se objevuje ve středním a starším věku. Pacient se začíná zadýchávat, později se objevuje porucha okysličování krve, má paličkovité a zbytnělé poslední články prstů a jakoby vypouklé nehty /tvar hodinového sklíčka/.

První diagnostická metoda spočívá v provedení funkčního vyšetření plic – celotělové pletysmografie: Sedíte ve vzduchotěsném boxu s prosklenými dveřmi a dýcháte přes náustek. Na nos dostanete kolíček a během vyšetření dýcháte podle pokynů zdravotníka, které uslyšíte z reproduktoru umístěného v boxu. V boxu je mikrofon, aby naopak obsluha slyšela vás. V náustku, přes který dýcháte je záklopka, která se vždy na chvíli uzavře a vy se v tu dobu snažíte o nádech a výdech. Výsledek celotělové pletysmografie dostanete ihned po konci vyšetření.

Do naší ambulance se v rámci světového Týdne IPF přihlásilo na vyšetření 33 pacientů a to nejen z Tábora a okolí, ale i z okolí Českých Budějovic. Při jejich vyšetření jsme idiopatickou plicní fibrózu nediagnostikovali, avšak u několika klientů jsme objevili jiná, zatím u nich neléčená plicní onemocnění.